" /> זמן אמת - עונה 3 - סלפיז

זמן אמת – עונה 3

תכנית תחקירים

פרק 1: זמן אמת עם אסף ליברמן חוזרת עם הסיפור הלא ייאמן על הרשת שעקפה את כל מעגלי האבטחה בנמלי התעופה והבריחה לישראל סמים במיליוני דולרים. איך עבדה השיטה ואיך הפך ה”יהלום השחור” מסוכן שב”כ למבריח סמים.

פרק 2: זמן אמת חוזרת לרצח האכזרי של תהילה נגר, בוחנת את שורת המחדלים עד לסגירת עסקת טיעון בפרשה, ומלווה את המשפחה ששנים אחרי מסרבת לקבל את הדין ויוצאת לקרב על הצדק.

פרק3: קוראים לו הקצב מחאן יונס בגלל שרצח במו ידיו משתפי פעולה עם ישראל, בכלא הישראלי הוא היה מנהיג אסירים קר ולא מתפשר, וכשהשתחרר בעסקת שליט, חזר לעזה והפך למנהיג הבלתי מעורער של החמאס. מי הוא יחיא סינוואר.

פרק 4: המתמטיקאי סטפן מנדל, יהודי ניצול שואה, הצליח לפצח את נוסחת הלוטו ולזכות בו 14 פעמים. הוא גם הסתבך עם רשויות המס ונאלץ לברוח מהארץ. סיפורו של אדם שהצליח לנצח את הלוטו, אבל לא מצליח לנצח את הגעגוע למולדת.

פרק 5: פרוייקט מיוחד בשני חלקים- חלק ב’: כך נראה המצוד של המוסד הישראלי במטרה לחסל את לשכת הבינוי של חמאס. כבר שנים מכירים בישראל את מנגנון הברחת הנשק לעזה שהופעל על ידי מה שמכונה “חמאס חו”ל” ופעל בחסות איראנית. אבל מידע מודיעיני שהצטבר במוסד בשנים האחרונות הצביע על תופעה חדשה קטלנית הרבה יותר: “לשכת הבינוי של חמאס”. מאחורי השם ההסתדרותי הזה עומד מנגנון שרוב אנשיו שוחררו בעיסקת שליט, הוא פועל מטורקיה ותכליתו ייצור נשק שובר שוויון למערכה עם ישראל. מדובר בצוללות, רחפני תקיפה וטילים עוקפי כיפת ברזל.

פרוייקט מיוחד בשני חלקים – חלק ב’: כך נראה המצוד של המוסד הישראלי במטרה לחסל את לשכת הבינוי של חמאס. כבר שנים מכירים בישראל את מנגנון הברחת הנשק לעזה שהופעל על ידי מה שמכונה “חמאס חו”ל” ופעל בחסות איראנית. אבל מידע מודיעיני שהצטבר במוסד בשנים האחרונות הצביע על תופעה חדשה קטלנית הרבה יותר: “לשכת הבינוי של חמאס”. מאחורי השם ההסתדרותי הזה עומד מנגנון שרוב אנשיו שוחררו בעיסקת שליט, הוא פועל מטורקיה ותכליתו ייצור נשק שובר שוויון למערכה עם ישראל. מדובר בצוללות, רחפני תקיפה וטילים עוקפי כיפת ברזל.

פרק 7: עונה חדשה לתכנית התחקירים הנשכנית בהנחייתו של אסף ליברמן. והפעם – “לפצח את השטן” – הצצה ראשונה לחדרי החקירה של השב”כ באחד הרגעים המסקרנים מבחינת הארגון בעשורים האחרונים. זה קרה בשנת 2001 כשאחרי שורה של חשודים בטרור מתייצבת מול החוקרים: חשודה בטרור. אישה. אמנה מונא, חשודה שפיתתה והובילה לרציחתו של הנער אופיר רחום. תחילה זלזלו בשב”כ במחבלת הזו, חשבו שהיא תישבר במהירות, אבל היא הפתיעה שוב ושוב. חוקרי השב”כ שהובילו את החקירה הזו משחזרים מחר מול המצלמה שלנו שורה של שיטות חקירה מתוחכמות שפשוט התנפצו מול קור הרוח של אמנה מונא שלמרבה התדהמה המשיכה במשחקי הפיתוי שלה גם מול החוקרים.

פרק 8: סיפורו המפתיע של זיו גרשוני, אחד מהלוחמים הבולטים של השייטת, מי שידע על בשרו עבר כואב כנער עבריין וסלל לעצמו עתיד מבטיח, כנגד כל הסיכויים. כיום, הוא מנסה ליישם זאת כמנטור בפנימייה לנוער בסיכון שהקים בשם ”נירים”, במטרה לתת לאותם צעירים הזדמנות לחזור למסלול.כפר הנוער הטיפולי-אתגרי ”נירים” הקרוי על שמו של לוחם שייטת 13, רס”ל ניר קריצ’מן, ממוקם בצפון הארץ. מאחורי היוזמה להקמתו והנצחת שמו של ניר, עומדים אביו פניאל וגרשוני, שניר היה חייל שלו ונהרג במהלך אחד המבצעים.

פרק 9: ההחמצה הגדולה: כיצד החמיצה מערכת הביטחון את האפשרות להתנקש בכל מנהיגי החמאס בשנת 2003? סרטם של טלי בן עובדיה והבמאי ערן בן שבת.

פרק 10: סיפורה של היחידה הקרבית שלא שמעתם עליה, ולא במקרה. עדויות מצמררות של חיילים ששירתו ביחידה שהוקמה בשלהי האינתיפאדה כדי לעצור מבוקשים ולמנוע הפגנות, והיום מערכת הביטחון מתנערת מהם ומכחישה את קיומה.

חלק א’ של התחקיר. שישה ילדים נעלמו מבתיהם בגוש דן בשנים 81 עד 83, והמשטרה מעולם לא הצליחה לפענח את התעלומה. זמן אמת חוזרת אל אחת התקופות האפלות במדינת ישראל, בה ילדים נעלמו לאור יום לבלי שוב, כאילו בלעה אותם האדמה.

חלקו השני של הפרוייקט. שישה ילדים נעלמו מבתיהם בגוש דן והמשטרה מעולם לא הצליחה לפענח את התעלומה. זמן אמת חוזרת אל אחת התקופות האפלות במדינת ישראל, בה ילדים נעלמו לאור יום לבלי שוב, כאילו
בלעה אותם האדמה.

זמן אמת בפרויקט מיוחד בן שני חלקים על אחד המבצעים הנועזים, המורכבים והממושכים ביותר של המוסד בשנות ה80, להעלאת יהודי אתיופיה לישראל. ארוס היה כפר נופש מפואר בפורט סודן, לחופו של הים האדום, עם ריף אלמוגים מרהיב ושקיעות חלומיות. עלוני הפרסום שהופצו בסוכנויות הנסיעות באירופה, תיארו מקום אקזוטי המשלב נוף מדברי, חופים חוליים ושוניות אלמוגים מרהיבות, כולל ספינות שטבעו מול חופי מזרח אפריקה — אותן יכלו לחקור חובבי צלילה.

אף אחד מהתיירים שפקדו את אתר החופשות הקסום שבסודן, לא תיאר לעצמו שכפר הנופש הפסטורלי, אתרי הצלילה והמדריכים המסוקסים – הם לוחמי מוסד, ושכל הכפר הוא למעשה מתקן חשאי של המודיעין הישראלי, ששימש לסדרת פעולות להעלאת יהודי אתיופיה לארץ. איש מהם לא ידע שהם בעצם ניצבים בסיפור כיסוי של מבצע חשאי של המוסד הישראלי.

לפרויקט הפנטזיונרי הזה קראו “מבצע אחים” והוא נערך בתחילת שנות השמונים, כחלק מהפרויקט החשאי להעלאת יהודי אתיופיה תחת סיפור כיסוי, מהמוצלחים ביותר בתולדות המוסד. הוא נמשך כחמש שנים, עד שהמוסד נאלץ לפנות את הכפר.